Vjerujem da prvo pitanje koje se nameće je zašto bismo ga uopće otvarali?
Da li ste primjetili da vam iz WC-a u školjku stalno curi voda i stvara se na njoj kamenac?
Razlog tome je kao i kod svakog drugog kotlića. Kamenac se nakupio na unutarnjim dijelovima vodokotlića i time ih spriječava u njihovom normalnom funkcioniranju i počinje se stvarati na keramičkim rubovima.
Drugi razlog zašto bismo otvorili zidni vodokotlić je to što je posrijedi neki mehanički problem a najčešći je što se smanjio pritisak vode i voda ne teče u jednakoj količini kada se pritisne tipka tj. poluga.
U slijedećim koracima pogledajte kako otvoriti zidni (ugradbeni) vodokotlić i riješiti muke koje imate sa vašom WC školjkom.
Korak 1
ovako izgleda primjer jednog ugrađenog tj. zidnog vodokotlića
Korak 2
Poklopac se jednostavno i lagano otvara na način da ukoliko se primjeni lagani pritisak odozdo prema gore na sam poklopac gornja strana bi se trebala moći otvoriti (s obzirom na razlike kod proizvođača moguće je da se sam sistem otvaranja može razlikovati). U našem primjeru obratite pažnju na zaokruženi dio. On pokazuje da zapravo poklopac s gornje strane ulazi u rupe od podstave i na taj način se drži za zid što se može bolje uočiti na donjoj slici.
Korak 3
Nakon što se poklopac makne vidljivi su slijedeći dijelovi sistema. Lijevi (bijeli) i desni (zeleni) regulatori su zapravo osnova sustava i služe da bi mlaz potekao niz školjku. Kao što pokazuju isprekidane crvena i plava strelica oni ulaze unutra i vraćaju se prema van što znači da pritišću sustav da voda poteče. Osim u tome smjeru mogu se i okretati i time možete podešavati njihovu duljinu. Ta duljina određuje koliko će oni biti blizu "tipki" na poklopcu pa drugim riječima time podešavate i jačinu mlaza (što je bliže poklopcu tj. prema vama to je veći mlaz). Pritom pazite da ga ne podesite previše prema sebi jer će nakon stavljanja opklopca moguće stalno teći voda u školjku (poklopac tj. tipka će stalno dodirivati vrh regulatora). Podešavanje možete izvršiti jednostavnim okretanjem regulatora u stranu nakon čega će on postati lakši za podešavanje, a vraćanjem u pravilan položaj uglavit ćete (zadržat ćete) tu promjenu. Također pazite da regulator mora biti u pravilnom, okomitom položaju kao u početnom stanju inače neće moći prolaziti unutra/van kroz zadani mu okvir (rupu) kod pritiska na njega.
Korak 4
Ukoliko želite dalje nastaviti kako biste očistili vodokotlić od kamenca onda morate skinuti zaštitnu masku. Nakon što to učinite dijelovi će izgledati kao na slici dolje.
Slijedeći poklopac (plastična zaštita) ima na obje gornje strane pomoćni dio koji služi za njegovo jednostavnije micanje. Kao što je to prikazano na slikama niže možete pomoću njega ga ukositi prema van ili unutra što će vam omogućiti da upotrijebite sredstvo za čišćenje kamenca. Najbolje da se pritom poslužite Solnom kiselinom. Samo ju nasipajte u otvor koji je nastao pomicanjem poklopca. Imajte na umu kada vraćate poklopac da on mora "legnuti" u donje rupe (vidi zadnju sliku niže) kako bi čvrsto stajao na svome mjestu. Nemojte se bojati ako se bude čuo šuštajući zvuk nakon ulijevanja solne kiseline. To znači da ste obavili dobar posao i da se kamenac otapa. Nakon nekih 10-tak minuta pustite vodu na vodokotliću da poteče i budite ponosni jer ste uštedjeli novce i riješili problem sami.